Ovi su momci osvjetlali obraz Bosne i Hercegovine u svijetu

Bh. selekcija je u finalu poražena od domaćina prvenstva Čilea (2:5), na takmičenju su učestvovala 42 tima.

Reprezentacija beskućnika Bosne i Hercegovine osvojila je drugo mjesto na Svjetskom prvenstvu koje je održano u Čileu.

Bh. predstavnici su poraženi u finalu od domaće selekcije rezultatom 2:5.

Na šampionatu su učestvovala 42 nacionalna tima, a Bosna i Hercegovina je bila jedina zemlja iz regije.

Treće mjesto zauzela je Poljska, četvrti je Brazil, dok se Rusija plasirala na peto mjesto.

Svjetsko prvenstvo beskućnika (Homeless World Cup - HWC) je međunarodni sportski projekat koji je nastao 2003. godine.

Cilj mu je pozitivnu stranu nogometa usmjeriti na teško socijalno ugrožene osobe i druge marginalizirane ljude u društvu, kako bi putem sporta promovirali potrebu za pomoć tim ljudima.

Donacija Muhameda Bešića

HWC je veliko svjetsko takmičenje, koje priznaju i podržavaju Svjetska i Evropska nogometna federacija te niz profesionalnih igrača i trenera, među kojima su Didier Drogba, Michael Essien, Rio Ferdinand, Alex Feguson, Eric Cantona, Lilian Thuram, Emmanuel Petit, Paolo Maldini, Arsen Venger...

Nogometni reprezentativac Bosne i Hercegovine i član Evertona Muhamed Bešić je bh. reprezentaciji beskućnika donirao novac za kupovinu avionskih karata kako bi otputovali na prvenstvo u Čile.

Za reprezentaciju BiH na prvenstvu su igrali Semir Halčić, Salih Begzadić, Rijad Krajinović, Muamer Begić, Hasan Begić, Andrej Živković i Almir Muškić.