Ovo je mračna strana SP-a u Brazilu


Organizaciju Svjetskog prvenstva u nogometu (SP) 2014. zasjenile su brojne afere i nesreće. Frustracije brazilskih domaćina su ogromne, neće ih ublažiti niti izvlačenje skupina za turnir koji počinje za sedam mjeseci.

Kupalište Costa de Sauipe je poput raja na Zemlji. Mekani bijeli pijesak, plavo nebo i more. Idila u tropskom dijelu Brazila. U petak (6.12.) se ovdje na zasjedanju Izvršnog odbora FIFA-e (Svjetska nogometna federacija) izvlače skupine za Svjetsko prvenstvo u nogometu 2014. Ali u brazilskom tropskom "raju" nema ni traga ni glasa od harmonije. Problemi u izgradnji stadiona nisu jedina stvar koja muči domaćine. Na obali Atlantskog oceana ovih se dana može vidjeti puno zabrinutih lica.

"Vlada klima nepovjerenja između brazilske vlade i FIFA-e", priča za DW brazilski sportski novinar Juca Kfouri. Kao primjer navodi nedavnu svađu oko investicija u telekomunikaciju na plaži u Sauipeu. Brazilska vlada nije imala pojma o tome da ona mora pokriti troškove TV-prijenosa izvlačenja skupina. Signal ide u cijeli svijet, troškovi nisu baš sitnica. Na koncu je FIFA pokrila račun.

Pesimistične prognoze


Kolumnist brazilskog dnevnog lista Folha de Sao Paulo nije pretjerano optimističan: "Čini se da je FIFA-i žao što je pravo domaćinstva dodijelila Brazilu." Kfouri dodaje: "Ako se ponove masovne demonstracije kao za vrijeme Kupa konfederacija, a ja polazim od toga da će se to dogoditi Blatter (predsjednik FIFA-e, op.p.) će se stvarno pokajati zbog toga!"

Brige nisu neopravdane. Od 12 stadiona na kojima bi se trebale igrati utakmice SP-a do sada je gotovo samo njih šest. Pozitivni primjeri su Maracana u Rio de Janeiru (naslovna fotografija: nogometaši na Copacabani) i stadioni u Belo Horizonteu, Fortalezi, Salvadoru, Recifeu i Brasíliji. Već sad se može naslutiti da do 5. siječnja 2014. (kada ih FIFA želi staviti u "pogon) svi stadioni neće biti izgrađeni.

Prije desetak dana u Sao Paulu, upravo na stadionu "Itaquerao" na kojim bi se trebala održati ceremonija otvaranja SP-a, dogodila se tragična nesreća. Jedan kran je pokušao podići metalne ograde teške 500 tona i srušio se. Dva su radnika poginula. Djelomično su oštećeni i krovna konstrukcija, odnosno tribine. Arena će navodno ipak biti gotova do prve utakmice, obećali su šef FIFA-e Joseph Blatter i brazilski ministar sporta Aldo Rebelo.

"Mlada uvijek kasni..."


"Svi će stadioni biti predani FIFA-i u siječnju", zajamčio je Rebelo u srijedu (5.12.) na konferenciji za novinare u Costi de Sauipe. Tvrdi da ne postoji "ništa što bi moglo ugroziti SP", i dodao je još jednu zanimljivu usporedbu: "Još nikada nisam bio na vjenčanju na koje je mlada stigla točno u zakazano vrijeme, i još nisam vidio da je zbog toga ikada bilo otkazano neko vjenčanje."

Arhitekt Valter Caldana smatra da je za kašnjenja u gradnji stadiona krivo "preuzimanje ideja i tehnologija iz inozemstva". Veliki dio planova su projektirali međunarodni uredi i moralo ih se prilagoditi brazilskim posebnostima tvrdi ovaj profesor arhitekture i urbanizma u Sao Paolu: "Smatram velikom greškom da je brazilska država to dozvolila!"

Caldana je podsjetio da su konstrukciju nosača krova na stadionu Itaquerao razvili u njemačkom inženjerskom uredu Wernera Sobeka iz Stuttgarta. I kran koji se srušio potječe iz Njemačke. Njemačka tehnika je ugrađena i u stadion u Manausu koji će uskoro biti gotov.

Odgođeni infrastrukturni projekti

Izgradnja stadiona za SP predstavlja veliko opterećenje za državnu blagajnu odnosno porezne platiše. Po navodima Ministarstva sporta u Brasiliji, ukupni troškovi narasli su u međuvremenu na 2,6 milijardi eura. To je za milijardu više od kalkulacije iz 2010. godine. Na drugoj strani zaustavljeno je 50 planiranih projekata koji su trebali poboljšati stupanj urbane mobilnosti.

Nove (brze) prometnice, izgradnja i modernizacija aerodroma, brže i bolje vodene prometnice u brazilskim metropolama i ulaganja u javnu sigurnost - sve te "popratne" mjere uz SP trebale su unaprijediti gospodarski razvoj Brazila koji je na putu da postane jedna od vodećih svjetskih ekonomija.

Ali novca za sve te mjere nema. Planirani izdaci od 3,5 milijarde eura u međuvremenu su se "istopili" na 2,2 milijarde.

"Zabluda je da velike sportske priredbe automatski utječu i na modernizaciju gradske infrastrukture", tvrdi arhitekt Caldana. Mega-događaji su atraktivni samo gradovima kao što je Barcelona, to su gradovi koji već imaju izrađene planove o konkretnim infrastrukturnim projektima. "Veliki događaji onda djeluju poput katalizatora", objašnjava naš sugovornik.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...