- Od svih zemalja ovog svijeta, oni su našli otići na Svjetsko prvenstvo baš u Brazilu.
Hem što je daleko, hem što je skupo, hem što je, kažu, mnogo kriminala, hem što je to baš put u nepoznato.
Izuzev onog osnovnog što znamo, najveća zemlja Južne Amerike je na našim prostorima enigma. Šta one Bosance i Hercegovce koji se odluče na putovanje čeka u Brazilu, vjerovatno je nemoguće najaviti i opisati, ali riječi generalnog sekretara Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine Jasmina Bakovića, koji je prije desetak dana sa sekretarom stručnog štaba reprezentacije BiH Elmirom Pilavom boravio u Brazilu, sigurno će dobro poslužiti u upoznavanju ove zemlje.
Tereni i bazeni
Kao što je poznato, Baković i Pilav otputovali su u Brazil kako bi obišli nekoliko lokacija na kojima bi tokom Mundijala mogla boraviti naša reprezentacija. Izdvojili su tri - jedan kod Salvadora, drugi kod Sao Paula, dok se treći nalazi između Porto Alegrea i Kuritibe.
- Prema procedurama FIFA-e, ne možemo objaviti koji su kampovi u pitanju sve dok se definitivno ne odlučimo za jedan. Ovo je, vjerovatno, zbog toga što za isti kamp konkurira više saveza, što je bitno u procedurama pregovaranja i selekcije. Ono što mi sada možemo reći jeste da su prva i treća lokacija u povoljnijem položaju, jer imaju terene kojih u onom pored Sao Paula nema.
Tražili smo isključivo kamp, tačnije hotel sa pet zvjezdica, jer smo saznali da oni sa četiri lako mogu u stvarnosti biti i sa tri. Preferirali smo kamp s terenima u neposrednoj blizini, koji imaju spa, fitnes, bazene, prostor za šetnju... S obzirom na to da će se u tom hotelu boraviti najmanje 20 dana, nismo zapostavili ni sadržaje za slobodno vrijeme, kao što je, recimo, bilijar - kaže nam Baković.
Tačni letovi
Na odluku koji će od njih biti izabran, čekat će se do žrijeba 6. decembra, kada će se znati koja je lokacija najadekvatnija s aspekta putovanja.
- Brazil je ogromna država i udaljenosti između gradova su veoma velike. Posebno je daleko Manaus. Ko tamo bude igrao, očekuje ga tri-četiri sada leta iz bilo kojeg drugog grada. Također, velike su udaljenosti između sjevera i juga. Ipak, naše iskustvo s aerodromima nije loše. Letovi su prilično tačni, a kontrolni pregledi relativno brzi ako se u obzir uzme činjenica da su svi avioni bili puni. Na većini letova nema biznis-klase, svi putnici imaju isti tretman.
Jedini problem koji smo mi imali je to što nas službenici nisu željeli pustiti da uđemo u zemlju, jer su mislili da nam treba viza. Nesporazum je otklonjen tek nakon intervencije kod šefa službe - govori prvi operativac naše kuće fudbala.
Iako je njihova zemlja daleko, Brazilci su više nego dobro informirani o fudbalskim dešavanjima u Evropi. Tako su dobro upoznati i s reprezentacijom Bosne i Hercegovine.
- Iznenadilo nas je da obični ljudi, u hotelima i na aerodromima, znaju za BiH. Znaju i za naše najbolje igrače, jer prate najjače evropske lige, pa čak i to da gajimo ofanzivan stil igre. Osjetili smo da gaje simpatije prema našoj zemlji kao debitantu na takmičenju. Fanatici su kada je riječ o fudbalu i prate sve što je bitno za njihov tim - kaže Baković.
Cijene su već sada astronomske
Najneprijatnija stvar tokom boravka u Brazilu odnosi se na cijene. Već dugo se govori o tome da će u ovoj zemlji cijene astronomski porasti za vijeme SP-a, ali tandem iz NSBiH se na licu mjesta uvjerio da je trend rasta već počeo. O tome dovoljno govori činjenica da se u svim hotelima u kojima su Baković i Pilav bili, internet posebno naplaćuje.
Dakle, svima onima koji dođu na Mundijal, trebat će dosta novca.
- Čuli smo da su cijene usluga enormno porasle. Naredne godine bit će i skuplje, što se naročito odnosi na hotele, restorane i letove. Cijena ručka ili večere u boljem restoranu kreće se od 30-50 eura po osobi, a smještaj na bazi polupansiona u hotelima sa pet zvjezdica prosječno iznosi od 300 do 500 eura, bez ručka. Turistima će sigurno trebati mnogo novca da bi preživjeli tokom SP-a, a da ne govorimo o troškovima reprezentacija. Čak ni nama nema popusta, cijene su "uzmi ili ostavi" - rekao nam je Baković.
Izbjegavati sirotinjske kvartove
Brazil je na glasu kao zemlja izrazito visoke stope kriminala, naročito u velikim gradovima. Lokalne vlasti imaju ogroman problem sa sirotinjskim kvartovima, takozvanim favelama, tako da će za vrijeme SP-a strancima biti preporučeno da u širokom luku zaobilaze ova područja.
- Mi tokom boravka nismo imali nikakvih problema. Jedino što je strancima preporučeno jeste da se kreću urbanim naseljima i da ne zalaze u sirotinjske kvartove, kojih ima u svim gradovima. Naravno, treba biti oprezan u svakom slučaju i na svakom koraku, mada Brazilci tvrde da će posebna pažnja tokom SP-a biti posvećena upravo sigurnosnom aspektu - kaže Baković.
Ljudi su ljubazni i srdačni
Šta prosječan Bosanac i Hercegovac može očekivati od Brazilaca?
- Kao narod, ljubazni su, srdačni i spremni odgovoriti na pitanja stranaca. Mnogo ih govori engleski jezik. Kada je riječ o saobraćaju, gužve su veoma velike. Mi smo se u Riju vozili sat i po od aerodroma do sjedišta Lokalnog organizacionog komiteta, koji je udaljen svega desetak kilometara. Može se samo zamisliti kako će sve izgledati za vrijeme Mundijala - kaže Baković.
Naša kafa je bolja
Šta se u Brazilu jede i pije?
- Najviše riža i crni grah s govedinom. To je najčešće na njihovoj trpezi. Hljeb ne služe nikako pa ga treba tražiti. Od pića, naravno, najpopularnija je kafa, ali za mene je ova naša bolja. Najviše poslastica je s kokosom i čokoladom. Imaju dosta voća, ali je okus upitan. Naprimjer, papaja je apsolutno neukusna.
Najbolja hrana je na obali okeana, gdje se mogu naći svježi morski plodovi. Meso ajkule je posebno na cijeni. Preporučljivo je piti flaširanu vodu - kaže Baković.