Pročitajte

Pogledajte kako će izgledati ekipa Zmajeva u narednim kvalifikacijama

Za mjesec dana fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine započet će svoje pripreme za kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine. Prvi protivnik je Luksemburg, a u četiri naredna mjeseca, Mešini igrači će igrati još protiv Švicarske, Španije, te sa neke dvije ekipe od pobrojanih Japana, Danske i Bugarske.



Nakon što je preuzeo reprezentaciju u izuzetno nezavidnoj situaciji u kojoj nije zasluživao nikakve kritike i u kojoj je svaki od narednih devet mečeva bio poput onog na ispadanje, selektor Mehmed Baždarević sada ima priliku bez pritiska odabrati i uigrati najbolju ekipu za koju misli da može napraviti dobar rezultat u narednim kvalifikacijama, piše Reprezentacija.ba.

Gledajući tim koji je igrao baraž protiv Irske, njegov prosjek godina bi na Svjetskom prvenstvu u Rusiji iznosio 31 godinu, što samo po sebi i ne bi predstavljalo problem da se u proteklim kvalifikacijama, posebno u mečevima baraža protiv Irske, nije vidjelo kako ovaj sastav igrača više nema potreban voljni momenat i energiju potrebnu za sportska patriotska nadmetanja na tom nivou.





Ivica Osim: Ova ekipa se ispucala i  dosegla svoj vrhunac

Potvrdio je to i Ivica Osim koji smatra kako se trenutna Mešina garnitura igrača jednostavno “ispucala” i kako je došla do svog vrhunca, te da nove snage treba tražiti u mladim generacijama.

Činjenica je da svi dosadašnji selektori, pa tako i Baždarević, nemaju prevelik izbor kvalitetnih mladih igrača, ali je isto tako činjenica da se među njima ističe nekoliko njih koji već u seniorskim konkurencijama u jakim ligama i utakmicama pokazuju zavidan kvalitet. Njihovim pozivanjem u reprezentaciju zasigurno bi im se pomoglo da nađu bolje klubove u boljim ligama, a to bi se prvenstveno vratilo reprezentaciji kao najbolje uložena investicija.

Koliko god imali simpatija prema svim našim reprezentativcima, utakmice baraža protiv Irske su pokazale kako naša reprezentacija nema dovoljan voljni momenat u igri, kakav imaju recimo fudbaleri danas planetarnog hita ekipe Leicestera ili reprezentativci Alžira pod vodstvom Vahe Halilhodžića.

I najkvalitetniji igrač iz najboljeg kluba neće moći parirati onom slabijem od sebe ukoliko na teren uđe bez čvrste odluke da sa svojim saigračima može i želi pobijediti. Koliko je bitan voljni momenat u današnjem fudbalu, kojeg kako se to popularno kaže igraju svi, najbolje smo vidjeli u Dublinu gdje nas je tehnički limitirana ekipa Irske nadigrala u svakom segmentu igre.

Možda bi rezultat bio drugačiji da sudija nije olako svirao penal na početku, te da u Zenici nije bilo magle, ali se nakon utakmice činilo kako su irski igrači ponosni što igraju za Irsku, a da reprezentativci Bosne i Hercegovine smatraju da navijači trebaju biti ponosni zato što oni nose dresove naše domovine.

Ne znamo ko je kriv za takav odnos igrača prema državi, koja ovakva kakva jeste uveliko zavisi od uspjeha fudbalske reprezentacije BiH, ali je neosporno da se takav nastup više ne smije ponoviti, pa makar cijena toga bilo odricanje od najpopularnijih naših igrača.

Gojko Cimirot i Deni Milošević za novu dimenziju i stil igre reprezentacije

U Dublinu je najlošije odigrao naš vezni red koji, barem laički gledajući, kao da nije ni postojao, izuzev u jednoj akciji u čitavih 90 minuta. Pojačanja za vezni red itekako ima, prvenstveno u Gojku Cimirotu (23).

Iako je značajniju pažnju bh. fudbalske javnosti skrenuo na sebe tek golom proteklog vikenda, Cimirot igra odlično u svom PAOK-u tokom cijele sezone. Posebno su bile impresivne njegove igre u Europa Ligi protiv Borussije iz Dortmunda i nastupi u najjačim derbijima grčkog prvenstva, gdje je nerijetko biran za najboljeg igrača PAOK-a od strane navijača i novinara.

Tu je Cimirot pokazao da, ispred fanatičnih i često opasnih navijača PAOK-a, može u potpunosti odgovoriti na zahtjeve kakve donose pritisci u utakmicama reprezentacije BiH.

Cimirot zaslužuje odmah da se nađe u veznom redu rame uz rame Pjaniću i Bešiću, a njegov stil igre koji je uz puno trčanja i pozitivne agresivnosti sličan Muhamedu Bešiću donio bi našoj reprezentaciji puno više pokretljivosti u veznom redu. Njegovo prisustvo u reprezentaciji olakšalo bi igru i Miralemu Pjaniću koji bi dobio više slobode, ali i Bešiću, koji bi također mogao dobiti ulogu sličniju onoj u Evertonu, gdje ima slobodu odlaska do protivničkog 16-erca.

Osim Gojka Cimirota vezni red reprezentacije, ukoliko nastavi sa odličnim nastupima u Belgiji, morao bi pojačati i Deni Milošević (20) koji iako mlad u izuzetno jakoj seniorskoj konkurenciji belgijskog šampionata igra maestralno. Fantastični pasovi i nevjerovatan šut preko noći su ga načinili glavnim igračem Beverena, a ovaj mladić, koji odlično igra na krilima i na poziciji klasičnog kreatora će u svojoj karijeri, nastavi li ovim putem, zasigurno igrati u najvećim europskim klubovima.

Miralemu Pjaniću u našoj repreznetaciji upravo nedostaje jedan ovakav “novi Zvjezdan Misimović” do kojeg će povući loptu, a onda mu je na 20ak metara od gola predati, nakon čega će je njegov saigrač hirurški preciznim pasom gurnuti do napadača, ili odličnim šutem sa distance matirati golmana.

U situaciji u kojoj smo u mnogim mečevima neefikasno igrali sa formacijom sa krilima Milošević, Cimirot uz Bešića i Pjanića, te Višću i Džeku u napadu mogli bi donijeti fudbalskoj reprezentaciji BiH jednu potpuno novu dimenziju i novi stil igre.

Armin Hodžić sadašnjost i budućnost bh. fudbala

Osvježenje u reprezentaciji svakako može donijeti i veća minutaža napadaču Dinama iz Zagreba Arminu Hodžiću (20).

Iza njega su fantastični nastupi u Dinamu u hrvatskoj ligi, ali i utakmicama Lige Šampiona i Europa Lige.

Hodžić predstavlja modernog brzonogog napadača odlične tehnike, koji svojim kretanjem uveliko može pomoći i veznom redu. Uz gorostasne i snažne Džeku ili Ibiševića, Hodžić će za svaku protivničku odbranu predstavljati veliko iskušenje.

Istina je da ne igra u jakoj ligi, no nastupi li na proljeće za reprezentaciju, nećemo se iznenaditi da ga na jesen sposobna uprava Dinama proda u neki od klubova liga petice.

U svim narednim mečevima reprezentacije, u formacijama sa dva napadača, Hodžić bi morao dobiti najmanje 60 minuta igre.

Odbrana – smireno i bez rizika

Koliko god često bio prozivan Avdija Vršajević, od njegovog odlaska iz reprezentacije, selektor Baždarević još uvijek nije našao alterantivu Mensuru Mujdži (31). Srećom, Ognjen Vranješ (25) u posljednje vrijeme igra dobro na poziciji desnog beka u Španiji, no čini se kako u kvalifikacijama za Rusiju ni Vranješ neće imati adekvatnu zamjenu. Memija, te potencijalni reprezentativci Dilaver i Mateo Sušić ovdje će sigurno tražiti svoju šansu.

Lijevo na beku je kao prvi izbor siguran Sead Kolašinac (22), a ukoliko ne igra na poziciji krila, ovdje uvijek može nastupiti i Senad Lulić (30).

Na pozicijama stopera novi komandant odbrane vjerovatno će biti Romin branič Ervin Zukanović (29) kojega za kvalifikacije treba uigravati sa standardnim stoperom Stuttgarta Tonijem Šunjićem (27) koji iako u posljednje vrijeme sa nešto manjom minutažom, kontinuirano, od Svjetskog prvenstva u Brazilu i meča protiv Nigerije, pokazuje zavidan napredak.

Ova dva igrača krasi izuzetna mirnoća u igri i nastup bez rizika, što je svakako korisno za reprezentaciju, za razliku od nekih ranijih odbrambenih igrača čiji su “izleti” ili svađe na terenu znali skupo koštati cijelu ekipu, ali i unijeti nervozu kako u tim, tako i u svakog navijača pred malim tv. ekranom.

Za kvalifikacije za Rusiju treba iskoristiti najbolje raspoložive snage, bez obzira na pogled u budućnost, no ipak se ne treba iznenaditi ukoliko u borbu za Rusiju krenemo bez Spahića i Mujdže.

Iako igra konstantno dobro u HSV-u, Emir Spahić (35) bi na Svjetskom prvenstvu u Rusiji imao gotovo 38 godina, što bi mu sigurno onemogućilo nastupe na velikoj sceni kakve sam želi i na kakve je navikao, a kakvi sigurno nisu oni kakve je prikazao recimo protiv Kipra u Nikoziji i protiv Irske u Zenici. Mujdža s druge strane nema zadovoljavajuću minutažu u Freiburgu, što se vidjelo i na njegovim posljednjim reprezentativnim nastupima.

Uz stopere koji su već u reprezetaciji, treba pratiti i Darija Dumića (24), koji je iz Danske nedavno prešao u holandski NEC, u kojem će kako kaže strpljivo čekati poziv za Bosnu i Hercegovinu.

U martu podmladiti i do jeseni uigrati

Sigurno će selektor Mehmed Baždarević imati snage i znanja da se odupre svim pritiscima, te da će za kvalifikacije za Rusiju 2018. godine pozvati ekipu koja na najbolji način može odgovoriti ovom zadatku.

Ako ništa, za trenutni sastav igrača znamo kakvi su i koliko mogu, pa upravo zato u prijateljskim utakmicama treba dati šansu novim imenima.

Osim gore navedenih Cimirota, Hodžića i Miloševića, treba pratiti i igrače sa bh. pasošem Duljevića, Stevanovića, Bajića koji će sudeći prema pripremama igrati na proljeće sve bolje i bolje, te naše druge mlade igrače, ali i fudbalere koji još uvijek nemaju bh. pasoš, te iako su stariji, ipak mogu pomoći Bosni i Hercegovini na putu ka SP 2018. U prvom redu tu je Mato Jajalo (27) koji bi najlakše mogao finalizirati proceduru potrebnu za nastup za Bosnu i Hercegovinu, te  Danijel Miličević (30) za kojeg još uvijek nije poznato da li će moći igrati za bh. reprezentaciju.

Igrati uz veliki voljni momenat

Za Bosnu i Hercegovinu smiju igrati samo ratnici, a našim reprezentativcima se nikada više ne smije ponoviti, ali i oprostiti utakmica kao ona protiv Irske u Dublinu. Svako ko ne može igrati za Bosnu i Hercegovinu do svog zadnjeg atoma snage i ne treba da igra, jer postoje drugi igrači, možda na papiru manje kvalitetniji, ali koji su spremni bukvalno poginuti u državnom dresu na terenu!

Ko ne vjeruje u to, neka pita fudbalere i multimilionere Manchester Uniteda, Manchester Citya, Chelsea, Arsenala i Liverpoola šta imaju reći o već spomenutim herojima iz Leicestera.

Oni igraju za publiku bez zadrške, a kako reče Miroslav Ćiro Blažević, raju ne možeš nikada isfolirati!